+36 1 808 9620

info@envirotis.hu

Németvölgyi út 97.

1124 Budapest

Tatai Környezetvédelmi Zrt.

logo

Több mint 40 éve foglalkozunk környezetvédelemmel

Fő tevékenységünk során veszélyes és nem veszélyes ipari hulladékok és melléktermékek hasznosításával rekultivációs fedőréteget állítunk elő. Ezzel a fedőanyaggal ipari tevékenység által okozott tájsebeket rehabilitálunk.

Természetes talajokat váltunk ki

Cégünk a hulladékhasznosítás eredményeként rekultivációs fedőanyagot hoz létre. Ez az anyag a természetes talajhoz hasonló jellemzőkkel, összetevőkkel rendelkezik, és alkalmas tájsebek begyógyítására. Különösen jól szerepel ez a talajpótló réteg az almásfüzitői tározókon, hiszen ellenáll a vörösiszap szikesítő hatásának, így a rajta telepített növényzet tartós: nem csak fűfélék, virágok vagy gyomok, de bokrok, cserjék is megélnek benne. Az általunk kialakított fedőanyagot közel harminc éve használjuk sikeresen rekultivációs célokra.

A kialakított fedőanyag környezetvédelmi haszna nem csak az, hogy alkalmazásával egy tájsebet újra zölddé formálunk, hanem hogy a meddő terület káros kiporzását megszüntetjük. A talajpótló használatával tesszük lehetővé, hogy ne egy termő területről kelljen nagy mennyiségben földet kitermelni a tározó lefedéséhez. Ez az ún. passzív talajvédelem. Így elkerülhető az értékes természetes talajok nem mezőgazdasági célú használata.

A fedőanyagot jellemzően kommunális és ipari hulladékokból állítjuk elő biológiai lebontással. A hulladékhasznosítás során az anyagokat úgy adagoljuk, hogy együttesen létrehozzák a természetes talajokra jellemző szerkezetet: szerves és szervetlen alkotóelemeket egyaránt. Az eljárással a természetben lejátszódó talajképződési folyamatokat másoljuk le ellenőrzött körülmények között, jóval rövidebb idő alatt. A fedőanyag így a folyamat végén a természetes talajhoz hasonló jellemzőkkel, összetevőkkel rendelkezik.

A tájba illesztett területeken nem az cél, hogy mezőgazdasági termelésre alkalmas állapot alakuljon ki, hanem az, hogy a fedőréteg a telepített speciális gyepkeveréknek megfelelő termőfelületet nyújtson, és kialakuljanak az élővilág folyamatos gazdagodásának a feltételei. Így az évről évre megújuló növényzet rövid idő alatt élőhelyet biztosít a rovaroknak, rágcsálóknak, majd kisebb nagyobb gerinceseknek és madaraknak is. A régebben rekultivált tározókon már élnek bokrok és cserjék is, a terület mára a természeteshez közeli állapotban van, mintha nem is ipari terület lett volna.

Biológiai lebontás alkalmazása hulladékhasznosításhoz

A rekultivációs fedőanyagot úgynevezett biodegradációs eljárással alakítjuk ki. A rekultivációs fedőanyag fontos összetevője a szerves és nem szerves hulladék. Első lépésként a beérkező hulladékból kiválogatjuk a folyamatban nem használható anyagokat (pl: kő, fémhulladék), és átmenetileg tároljuk más jellegű felhasználásig vagy olyan hulladékkezelőnek adjuk át, amelyik jogosult a befogadására.

A hulladékokból az ismert kémiai összetétel alapján és a halmazállapot szerinti szétválasztás után elkezdjük a rekultivációs fedőanyag előállítását, ez az ún. kompozit-kialakítási, homogenizálási fázis. A keverőmedencébe a fő alkotóelemhez, a szennyvíziszaphoz a megfelelő összetétel érdekében olyan anyagokat adunk, hogy a létrejövő termék vázszerkezete, porozitása megfeleljen a természetes talaj tulajdonságainak. A biológiai lebontás beindításához az elegyhez még ebben a szakaszban oltóanyagot adunk. A biodegradációs folyamatok már ekkor, még az ún. prizmákba történő kihelyezés előtt elkezdődnek. Az érlelési idő – az alapanyagoktól függően – 6-12 hónap. A homogenizálás után következik a pihentetés, ennek során a magas víztartalmú keverék szikkasztása és kiszárítása zajlik. A biológiai folyamatokat 3-6 havonta ellenőrizzük.

Az érlelés végeredményeként alakul ki a rekultivációs fedőanyag, mely hatósági ellenőrzés után azonnal alkalmas kihelyezésre.

A felhasznált hulladékok megfelelő kezelés, ellenőrzött biológiai és kémiai folyamatok révén válnak újra természetes alkotóelemmé. Az általunk felhasznált hulladékok ugyanazokra az anyagokra bomlanak le, amelyek a természetes talajban megtalálhatóak. Így az általunk előállított és hatóságilag folyamatosan ellenőrzött termék, mezőgazdasági talajok javítására is alkalmas lehet.

Hulladék mint alapanyag

Kiemelt környezetvédelmi cél a hulladékok másodlagos nyersanyagként történő használata.

A fedőréteg előállításához minőségi alapanyagokra van szükségünk, azaz olyan hulladékokra, amelyek felhasználásával a folyamat végén a természetes talajhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkező anyag jön létre.

A feldolgozott hulladék szerves és szervetlen összetevőkből áll. A szerves anyagok a biodegradáció során lebomlanak, a szervetlen anyagok a készülő fedőanyag vázszerkezetét alkotják. A technológiában nem hasznosítható, kiválogatott hulladékot, göngyöleget, azok kezelésére feljogosított hasznosítóba vagy ártalmatlanítóba szállítjuk.

Az engedélyezett hulladékok nagyságrendileg 50 féle anyagot jelentenek, melyeket származásuktól függően különböző azonosító kódok alá sorol a jogszabály.

Az általunk használt főbb csoportok:

  • Olaj tartalmú hulladék pl. olajjal szennyezett föld, autómosó olajos iszapja
  • Magas szerves anyag tartalmú hulladék pl.: szennyvíziszap
  • Könnyen bomló szerves hulladék pl.: biohulladék vagy zöldhulladék, élelmiszeripari hulladék
  • Ásványi, szervetlen hulladék pl.: pernye, füstgáztisztítási hulladék, kőpor, mésziszap
  • Egyéb anyag pl.: csapadékvíz

A speciális eljárás során hasonló folyamatok játszódnak le, mint a természetben, csak jóval gyorsabban, ellenőrzött körülmények között, ipari méretekben.

Az előállított fedőanyag csak minősítés után, egyedi engedéllyel hasznosítható termék, így alkalmazása csak megfelelő hatósági kontroll mellett valósulhat meg.

A rekultivációs folyamat

A rekultiváció az a folyamat, amikor egy roncsolt területen – a helyreállítás után – tájba illesztéssel érjük el az eredetihez közelítő viszonyokat. A rekultivációt jellemzően kármentesítés után, vagy egy hulladéktározó létesítmény bezárását követően alkalmazzák.

Cégünk a hulladékhasznosítás eredményeként rekultivációs fedőanyagot hoz létre. Ez az anyag a természetes talajhoz hasonló jellemzőkkel és összetevőkkel rendelkezik, amely alkalmas tájsebek „begyógyítására”. A fedőanyag alkalmazásával egyrészt egy tájseb környezetbe illesztését oldjuk meg, másrészt passzív talajvédelmet látunk el, elkerülve a természetes talajok nem mezőgazdasági célú használatát.

A fedőanyagot a kihelyezését követően egy speciális fűkeverékkel bevetjük. A folyamat, a munkánk itt még nem ér véget. A telepített növényzetet gondozzuk, segédanyagok hozzáadásával javítjuk a fedőréteg tápanyagértékét.

Ahol szükséges, felülvetjük a területet, hogy mindenütt egyenletes növényzet fedje. Az utógondozás során karbantartó kaszálással segítjük elő a növényzet megerősödését, fejlődését, ligeteket alakítunk ki, pótoljuk a tápanyagokat vagy rétegvastagítást végzünk. A rekultivált területeken a növényzet élőhelyet biztosít rovarok, rágcsálók számára, amely a madarakat és nagyobb gerinceseket is odacsábítja.

Újjáéledő a természet a rekultivált területeken

Azokon a területeken, amelyeket cégünk már rekultivált és tájba illesztett, az elmúlt évtizedekben újraéledt a növényzet, az állatok is visszaköltöznek, a táj megtelt élettel.

A rekultivált  területeken lokális értékeket képviselő szikesedő és homoki gyepfoltok találhatóak. A lefedett, nem bolygatott részeken felbukkantak természetvédelmi oltalom alatt álló növényfajok: csajkavirág, réti iszalag, pusztai árvalányhaj.

Ritka madárfajok és költöző madarak egész sora rak itt fészket (partifecske, kócsag, darvak, gólya) a gazdag mezei rágcsáló- és rovarvilág miatt.

Telephelyek

Telephelyeinken hulladékhasznosítással foglalkozunk, amelynek termékét  tájsebek rekultivációjára alkalmazunk.

Tatai vállalati központ

  • Tatai irodánkban folyik cégünk szellemi és irányító tevékenysége, az egyes telephelyek irányítása, a szakmai munka megszervezése és a megvalósítás levezénylése.

Almásfüzitő hulladékhasznosító telephely, VII. számú vörösiszap-tározó: rekultiváció alatt lévő terület

  • Rekultivációs tevékenység, amelynek célja a több mint 30 éve felhagyott veszélyes hulladéklerakó, porzás mentesítése és lezárása tájba illesztéssel.
  • Hulladékhasznosítási tevékenység, amely során jellemzően termelési hulladékokból és melléktermékekből termőképes rekultivációs fedőanyagot állítunk elő.
  • A VII-es számú tározó fedése napjainkban is zajlik, a lefedettség mértéke kb. 97%, mely évről évre jelentős területtel bővül.
  • A tározó hatósági vizsgálatok alapján az 1990-es évek vége óta kiporzásmentes.

I-VI. számú vörösiszap-tározó: rekultivált területek 

  • A környezetvédelmi hatóság igazolása alapján cégünk a fedőanyag elhelyezésével, a már teljesen lefedett területek vörösiszap kiporzás-mentesítését sikeresen megvalósította.
  • A teljes körű rekultiváció megvalósításához a fedőréteg kiterjesztése folyamatban van.
  • A vörösiszap-tározó környezeti hatásainak további felügyelete érdekében cégünk komplex monitoring rendszert üzemeltet és a rekultivációs terület utógondozásával foglalkozik.

Kesztölci hulladékhasznosító telephely

  • Rekultivációs tevékenység, amelynek célja a felhagyott pernyehányó porzás mentesítése és lezárása tájba illesztéssel.
  • Hulladékhasznosítási tevékenység, amely során jellemzően termelési hulladékokból és melléktermékekből termőképes rekultivációs fedőanyagot állítunk elő.

Technika és géppark

  • Tevékenységünk kapacitásigényének megfelelő gépparkot tartunk fenn telephelyeinken és külső működési területeinken. Eszközeink kiválasztása esetében is elsődleges szempontként szerepel a magas technológiai színvonal, a környezetbarát üzemeltetés, a szakmai specializáció, a referenciák, valamint a gépek biztonságos üzemeltetéséhez szükséges karbantartási és szervizháttér megléte és alkalmazása.

Engedély

00051-58 Egységes környezethasználati engedély